Yeşilay Haftası

      Ülkemizde her yıl 1-7 Mart tarihleri arası Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır. Yeşilay Haftası boyunca, alkollü içkilerin ve uyuşturucu maddelerin, topluma, aileye ve bireylere zararları anlatılmakta ve ülke genelinde toplumu bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.
       Yeşilay Haftasında amaç, her yaşta insanımızın ve özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin alkol, sigara ve madde bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklardan uzak kalmasını sağlamaktır. Tütün, Alkol ,Madde Bağımlılığı,  insan vücudunda fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarına  yol açan, önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında en önde gelen risk faktörlerindendir. İnsanların yaşam kalitesi ve hayat standartlarını düşüren erken ölümüne yol açan tütün, halen dünya genelinde her 10 ölümden bir tanesinin sebebidir. Sağlık Bakanlığımız bu ölümlerin önlenmesi ve daha sağlıklı bir toplum için  sigaraya karşı başlattığı savaşın etkin uygulamalarından  biri olan ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı, bünyesindeki doktor, iletişim uzmanı, psikolog ve yardımcı sağlık personelleri ile kaliteli bir hizmet vermektedir.Ülkemizde yapılan yasal düzenlemeler kapsamında, 4207 sayılı Yasayla bazı yasaklar getirilmiştir.4207 sayılı yasa ile sigara tüketim oranlarında azalma ve kapalı ortamların hava kalitesinde belirgin iyileşmeler sağlanmış ve pasif içicilik engellenmiştir.
      Çocuklarımızı  ve gençlerimizi  zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak için onları sportif faaliyetlere yönlendirmek ve eğitim vermek birincil hedefimiz olmalıdır. Yeşilay Haftası vesilesi ile, tüm vatandaşlarımızın uyuşturucu, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak, sağlıklı bir hayat sürdürmelerini temenni ederiz.


Bu sayfa 361 kere görüntülenmiştirHABERLER & ETKİNLİKLER

© 2012 Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü / Tüm hakları saklıdır