Sağlık Haftasında Taraklı'da Etkinlik

      Halk Sağlığı Müdürlüğü 7-13 Nisan Sağlık Haftasında gereksiz antibiyotik kullanımı ve aşırı tuz tüketimi konusunda vatandaşları uyardı.
      Taraklı İlçesinde gerçekleştirilen etkinlikte ücretsiz kan şekeri ve tansiyon ölçümü yapılarak, aşırı antibiyotik kullanımı, sağlıklı beslenme, fiziksel avtivitenin önemi ve aşırı tuz tüketiminin zararları hakkında bilgiler verildi.
      Gereksiz Antibiyotik Kullanmayın
      Halk Sağlığı Müdürlüğü Akılcı İlaç Koordinatörü Mevlüde Çam tarafından antibiyotiğin virüslerin neden olduğu hastalıkların değil, bakterilerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde kullanıldığına dikkat çekilerek, hekim gerek görmediği sürece gereksiz antibiyotik kullanımının zararları hakkında vatandaşlar bilgilendirildi.
      Tuza Dikkat
      Obezite Biriminde görevli Diyetisyenler Yasemin Tuncer ve Zeliha Uçar, tuzun aşırı tüketildiğinde bir çok sağlık sorununa sebep olduğunu vurgulayarak, tuzun yemeklere piştikten sonra ilave edilmesi, serin, kuru, ışıksız ortamda ve koyu renkli kaplarda saklanması gerektiği konusunda uyarılarda bulundular. Sağlıklı beslenme ile obezite, kalp damar hastalıkları, tip 2 diyabet vb. bir çok kronik hastalığın önüne geçmenin mümkün olduğunu hatırlatan diyetisyenler, fiziksel hareketin de sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olduğunu belirttiler.
 
 
 
 


Bu sayfa 133 kere görüntülenmiştirHABERLER & ETKİNLİKLER

© 2012 Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü / Tüm hakları saklıdır